Türkiye Ekonomik Olarak Uçurumun Kıyısında

'Haberler' forumunda KobiAjanda tarafından 12 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

 1. KobiAjanda

  KobiAjanda Kobi Sektörel Site Yetkilisi

  İktisat Profesörü Yaşar Uysal: Türkiye Ekonomik Olarak Uçurumun Kıyısında. İktisat profesörü Yaşar Uysal'dan şirketlerin ve vatandaşın yüksek borçluluğuna dikkat çekti, Türkiye'nin uçurumun kıyısında olduğunu belirtti. İşsizliğin ve doların artacağını söyledi.

  Türkiye'nin üretim yapmayı cezalandıran, ithal ürün, girdi kullanımını cazip hale getiren kur politikası izlediğini ve şu anda bunun bedelini ödediğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, "Doların 3,40 liraya kadar yolu var. 2002'den bu tarafa doğru hesap yapınca doların 3,40 olması sürpriz olmaz" dedi.

  turkiye-ekonomik-uçurumda.jpg

  2001'DEN AĞIR KRİZ

  Ekonomideki sıcak gelişmeleri değerlendiren Uysal, Türkiye ekonomisinin hızla bir krize sürüklendiğini belirtti. Prof. Dr. Uysal, olası bir krizin maliyetinin 2001 krizinden çok daha ağır olacağını söyledi. 7 yılda bir kriz yaşayan ülke olduğumuzu hatırlatan Uysal, "Tesadüf değil. Bakın 1994'te kriz var, 2001'de, 2008'de yaşadık. 7'inci yıldayız" dedi.

  BORÇ 1 TİRLYONU GEÇTİ

  "2001'de şirketlerin ticari kredi borcu 22 milyar lira iken şu anda 1 trilyon 36 milyar liraya, vatandaşın tüketici kredisi borcu 2001'de 4,8 milyar lira iken, şu anda 377 milyar liraya çıktı" diyen Uysal, "Bankalarımız güçlü ama eğer vatandaş ve şirketler borcunu ödeyemezse bankalar da sıkıntıya girer. Borçluluk rakamlarına bakınca yaşanabilecek bir krizin maliyetinin 2001 ile kıyaslanamayacak kadar ağır olacağını düşünüyorum. Türkiye bir uçurumun kıyısında dans ediyor" dedi.

  İŞSİZLİK ARTACAK

  Artan terör olaylarının üretim ve yatırımları vurduğunu belirten Uysal, işsizliğin ciddi şekilde artacağından endişe ettiğini kaydetti.
   
  Son düzenleme: 7 Eylül 2018

Bu Sayfayı Paylaş