KOBİ'lerden 'yeni yılda yeni istihdam' sinyali

'Haberler' forumunda KobiAjanda tarafından 24 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. KobiAjanda

  KobiAjanda Kobi Sektörel Site Yetkilisi

  KOBİ'lerden 'yeni yılda yeni istihdam' sinyali... Gelecek yıl KOBİ'lerin yüzde 94'ü yeni istihdam yaratmayı planlıyor.

  İş ilanları ve iş bulma sitesi Eleman.net'in anketine göre, gelecek yıl KOBİ'lerin yüzde 94'ü yeni istihdam yaratmayı planlarken, büyük çoğunluğu da maaşlarda yüzde 6 ila 10 arasında zam yapacak. Eleman.net tarafından Kobi ölçeğinde bin 600 firma yetkilisiyle gerçekleştirilen anket sonuçlarından derlenen bilgilere göre, gelecek yıl yeni istihdam yaratmayı planlayan katılımcıların oranı yüzde 94 oldu.

  343034.jpg

  KOBİ'lerden 'yeni yılda yeni istihdam' sinyali

  Katılımcıların yüzde 50'si 1 ila 5 kişi arasında yeni istihdam yaratmayı planladığını belirtirken, 100'den fazla kişiye iş imkanı sağlayacağını bildirenlerin oranı yüzde 9 olarak belirlendi. Öte yandan katılımcıların yüzde 75'i yeni yılda zam yapacağını kaydetti.

  Bu zammı yüzde 6 ila 10 arasında gerçekleştirmeyi planlayan katılımcıların oranı yüzde 53 ile çoğunluğu oluşturdu. Öte yandan gelecek yıl maaşlarda yüzde 10'un üzerinde artış yapacağını bildiren katılımcıların oranı ise yüzde 11 oldu. Katılımcıların kalan yüzde 36'sı ise yüzde 1 ila 5 arasında maaşlarda artırıma gitmeyi planladıklarını aktardı.

  Gelecek yıl görünümüne ilişkin firma yetkililerinden yüzde 46'sı "olumlu", yüzde 10'u "olumsuz", yüzde 44'ü ise "belirsiz" şeklinde görüş bildirdi.

  Anket sonuçları, gelecek yıl en çok istihdamın yüzde 12'yle "inşaat", yüzde 9'la "gıda" ve "bilgisayar/bilgi teknolojileri/internet", yüzde 7'yle "hizmetler" sektörlerinde sağlanacağını ortaya koydu.

  "Ekonomide atılan adımlar, istihdama olumlu etki gösterecek"

  Anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eleman.net Üst Yöneticisi Gökhan Duyarlar, 2017'nin yeni istihdam açısından son derece olumlu bir yıl olmasını beklediklerini söyledi.

  KOBİ'lerin sağlayacağı istihdam artışının, 2016'nın son çeyreğindeki düşüşün eski seviyelerine gelmesi olarak düşünülebileceğini belirten Duyarlar, "Son çeyrekte KOBİ'ler tarafından ertelenen büyüme hedeflerinin, ekonomik destekler ve piyasa koşullarının iyileşmesi ile yeniden hayata geçirileceğini, bunun da istihdama önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz." dedi.

  Duyarlar, bu yılın son çeyreğinde çok aktif olmayan iş arayanların, 2017'nin ilk çeyreğinde firmaların işe alımlarını artırmasıyla daha aktif hale geleceğini ifade etti.
   
 2. İzmir Kobi

  İzmir Kobi New Member

  Kobilerin bir çoğu ekonomik sıkıntılar içerisindedir. Yetkililerin bir an önce çözüm bulmaları zaruri duruma gelmiştir. Tahsilatların güçleşmesi üretimi ciddi oranda düşürmekte olup üreticilerin önünü görmesi de aynı oranda artış göstermektedir. İstihdamın artış sağlaması için üretimin artması gerekir üretim yok iken istihdam olması imkansızdır. Umarız acil bir çözüm üretirler.
   

Bu Sayfayı Paylaş